Lekarz Twoim wrogiem?

Lekarz Twoim wrogiem?

Fora internetowe przepełnione są komentarzami pełnymi nienawiści. Krytyczne komentarze kierowane są bardzo często do grup zawodowych. Najczęściej są to… lekarze. Praca dla lekarza to najczęściej całe jego życie. Niewątpliwie mając na myśli „praca kardiolog”, „praca ginekolog”, „praca chirurg”, „praca stomatolog”, „praca reumatolog”, „praca dermatolog” itd. najczęściej mamy na myśli coś więcej niż tylko pracę zawodową. Osoba, która decyduje się na to, by zostać lekarzem, powinna być gotowa na to, że będzie pełnić swego rodzaju misję. To coś więcej niż tylko praca od 9 do 17. Każdy lekarz powinien o tym wiedzieć. Na pewno każdy pacjent zdaje sobie z tego sprawę. W momencie, gdy spotyka lekarza, który tego poczucia misji nie ma, jest bardzo rozgniewany. A odkąd internet stał się tak bardzo powszechny, to fora internetowe przesycone są krytycznymi komentarzami kierowanymi właśnie do samych lekarzy. Wielu lekarzy tłumaczy swoje nieprofesjonalne podejście czy „podejście bez misji” tym, że praca lekarza w Polsce nie jest opłacalna. Trudności ze sprzętem, niskie zarobki, najtańsze materiały – to główne według nich dowody na to, że lekarze łatwo nie mają. Ale przecież skoro w Polsce im tak źle, to w każdej chwili mogą wyjechać gdzie indziej (ofert w stylu „praca lekarz Szwecja”, „praca lekarz Niemcy” itd. nie brakuje). Poza tym decydując się na studia medyczne, chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak mniej więcej będzie w przyszłości wyglądała praca lekarza.

Trzeba jednak pamiętać, że w każdym zawodzie, w każdej branży, znajdą się nieprofesjonalni „specjaliści”. Trzeba zdawać sobie z tego w stu procentach sprawę. Internauci wychodzą ciągle z założenia, że obowiązki wykonywane przez lekarza to przede wszystkim prestiż, sława i wielkie pieniądze. A same czynności – lekkie, łatwe i przyjemne. Musimy jednak wiedzieć, że wszystko to, to tylko stereotypy. Rzeczywistość nie jest wcale taka różowa. Tym bardziej, że pacjenci mają coraz wyższe wymagania. Zazwyczaj są zdenerwowani i zniecierpliwienia. Uważają, że „wszystko im się należy”. Wszystko to kończy się tym, że lekarze określani są jako ci niekompetentni, chociaż tak naprawdę sam pacjent nie do końca potrafi określić swoje dolegliwości. A akurat to nie jest rolą lekarza…

Co do tych wysokich zarobków… Wcale nie są takie wysokie jak może się wydawać. Dopiero doświadczeni, z wieloletnim stażem lekarze, dostają przyzwoite pensje. Stażysta, lekarz rezydent otrzymuje około dwóch tysięcy złotych na rękę. Stażyści nie mogą sobie w zawodzie „dorobić”. W przeciwieństwie do doświadczonych lekarzy, którzy zazwyczaj pracują na więcej niż jeden etat. Dorabiają sobie w różnego rodzaju placówkach, w tym w prywatnych. Dzięki temu stać ich na mieszkania, drogie samochody itd. (i to zazwyczaj jest bardzo krytykowane przez pacjentów).

Ciężka praca popłaca? Niekoniecznie. Jak widać na forach internetowych – nawet lekarz doświadczony, który pomógł rzeszy pacjentów, będzie skrytykowany. Ryzyko zawodowe? Pewnie i tak. Trzeba się z tym liczyć, ale z drugiej strony – przed umieszczeniem komentarza w internecie warto naprawdę zastanowić się czy dany lekarz rzeczywiście na to zasługuje. Coś takiego może mu bowiem zniszczyć karierę…

 

Comments are closed.