ZAWÓD POŁOŻNA

PRACA W ZAWODZIE POŁOŻNEJ

Położna to niemalże najważniejsza osoba w życiu młodej mamy i jej pociechy. Mimo, że jej zadaniem jest udzielanie wsparcia podczas ciąży, służenie fachową wiedzą i pomocą medyczną to często też musi się skonfrontować z silnymi emocjami świeżo upieczonych rodziców. Zdecydowanie nie można zaliczyć pracy w tym zawodzie do najłatwiejszych.

            Żeby pracować na stanowisku położnej zdobyć należy odpowiednie wykształcenie. Obecnie, aby móc uzyskać uprawnienia do wykonywania tego zawodu, należy skończyć wyższe studia zawodowe- 3-letnie studia licencjackie, po których otrzymuje się tytuł zawodowy licencjata położnictwa oraz zdobyć prawo wykonywania zawodu. Kształcenie można kontynuować na 2-letnich uzupełniających studiach magisterskich. Inną drogą dokształcania są kursy kwalifikacyjne, kursy specjalistyczne i specjalizacje.

Zawód położnej chroniony jest ustawą z 1996 roku. Dokument ten precyzuje kompetencje pracujących pielęgniarek położnych do których należą m. in. stwierdzanie ciąży, kierowanie na badania rozpoznawania ciąż zagrożonych, opieką nad kobietą i monitorowanie płodu. Prowadzenie porodu i połogu, w tym kontrolowanie stanu zdrowia niemowlęcia oraz opieka nad nim w ciągu pierwszych 6 tygodni życia. Oprócz tego edukacja zdrowotna kobiet oraz ich rodzin w zakresie m.in. przygotowania do życia w rodzinie i metod planowania rodziny, doradztwo dietetyczne w ciąży, profilaktyka chorób kobiecych i patologii położniczych. Położna ma prawo także do samodzielnego udzielania określonych świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych.

Położne mogą pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej a dokładniej na szpitalnych oddziałach: położnictwa, ginekologii, neonatologii, patologii ciąży oraz na sali porodowej. Mają też możliwość zakładania prywatnych praktyk położniczych. Średnie zarobki na stanowisku położnej mieszczą się
w przedziale od 1700 do 3000 złotych za prace na pełen etat. Około jednej dziesiątej przedstawicieli tego zawodu zarabia mniej niż 1600 zł. Natomiast najwyższe płace osiągają kwotę rzędu 3600 zł.

 W naszym kraju radykalnie zmniejsza się liczba pracujących pielęgniarek położnych. Przedstawiciele tej grupy zawodowej licznie wyjeżdżają do pracy za granicę. Poszukują ofert pracy wśród znajomych, którzy już wyjechali do pracy za granicą jako położne lub przeglądają strony internetowe z ofertami pracy w branży medycznej. Oferowane im warunki zatrudnienia są bardziej korzystne od polskich standardów. Kraje takie jak Anglia, Irlandia, Szwecja, czy słoneczne Włochy, kuszą dobrymi zarobkami, perspektywą rozwoju  i komfortowymi warunkami zatrudnienia w placówkach medycznych. Skutek jest taki, że w Polsce zaczyna brakować pielęgniarek położnych do pracy, szczególnie na Pomorzu. Szpitale starają się za wszelką cenę ściągnąć do siebie personel, proponując bezpłatne szkolenia czy kursy specjalistyczne, podnoszące kwalifikacje. Z drugiej strony szkoły pielęgniarskie, z roku na rok, kształcą coraz mniej osób, bo coraz mniej kobiet jest zainteresowanych pracą jako położna ze względu na kiepskie wynagrodzenia i ciężkie warunki pracy.

Ciekawostką jest, że na ponad 30 tys. kobiet położnych przypada w Polsce tylko 30 mężczyzn pracujących w tym zawodzie.

Bez kategorii , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.