Pensje lekarzy

Pensje lekarzy

Zdobycie zawodu nie przychodzi im oczywiście łatwo. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że aby zostać lekarzem trzeba się bardzo natrudzić. Nie oznacza to jednak tego, że potem pieniądze będą spływać z nieba. O oferty pracy dla lekarzy wcale nie jest tak prosto. O ile oferty w stylu: „praca lekarz w Niemczech”czy „Dania lekarz praca” wydają się bardzo atrakcyjne to jednak o ogłoszenia w stylu: „praca dla psychiatry w Warszawie” czy „lekarz poznań praca” są już o wiele rzadsze. Nie ma się co łudzić, że lekarze mają się świetnie. Także ci, którzy już tę pracę posiadają. Zarobki pozostawiają wiele do życzenia. Ale oczywiście wciąż jest to temat bardzo dyskusyjny. Zdaniem wielu osób pensje lekarzy są za wysokie. Wiele osób, w szczególności samych zainteresowanych, uważa odwrotnie. No to jak to jest naprawdę? Oczywiście, jest to bardzo trudne do rozstrzygnięcia. Przede wszystkim dlatego, że każdy na swój sposób rozumie pojęcie: „wysokie zarobki”. Poza tym pensja lekarzy jest uzależniona od bardzo wielu czynników, m.in. od specjalizacji, wysokości kontraktu, pełnionej funkcji, jak również i od doświadczenia. Czasem jednak lekarz na podobnym stanowisku i o podobnym doświadczeniu zarobi 40 zł za godzinę, a inny 110. Pensje lekarzy różnią się w zależności od miejsca pracy.

Wielu lekarzy, tych sprawdzonych, z wieloletnim stażem pracy, na wysokich stanowiskach, może zarobić kilkadziesiąt tysięcy złotych. W większości szpitali jednak kwoty te nie przekraczają 30 tysięcy złotych (mówimy o najwyższych zarobkach). W licznych placówkach dowiemy się jednak, że o takich pensjach w ogóle nie ma mowy. Podkreśla się też kwestię tego, na ilu etatach pracują lekarze. Specjaliści ze stowarzyszeń pacjentów twierdzą, że lekarz sprawdzony, wysokiej rangi może zarabiać dobre pieniądze, ale tylko wtedy, kiedy pracuje na jednym etacie. Znamy przecież przypadki lekarzy, którzy biegają od placówki do placówki, pracując na kilku etatach. O ile sami są wytrzymali i lubią tak ciężko pracować, to w porządku. Gorzej, gdy w tej bieganinie nie mają czasu naprawdę leczyć pacjentów i gorzej, gdy pacjent biega za nimi. Tak być nie może, a niestety nadal się to często zdarza.

Lekarz, który jest świeżo po studiach, otrzymuje na rękę około trzech tysięcy złotych. Wielu młodych lekarzy podkreśla jednak, że mogą o takiej pensji pomarzyć. Mimo, że w placówkach służby zdrowia brakuje specjalistów, to jednak nie ma na razie planów do powiększenia wysokości pensji. A kolejne oferty w stylu: „lekarz dermatolog Warszawa, oferty pracy anestezjolog” czy „stomatolog Poznań” przybywają jak grzyby po deszczu. Pozostaje więc młodym lekarzom być cierpliwym i starać się o uzyskanie specjalizacji. To jednak trwa sporo czasu i wymaga mnóstwo wysiłku. Szkoda, że czas pracy, przygotowań, robienia badań itd. nie umili trochę niezła pensja. Dzisiaj jednak lekarze, szczególnie ci dopiero rozpoczynający swoją karierę, mogą zdecydowanie pomarzyć. Czy to się zmieni? Trudno powiedzieć. Póki co ciężko mówić, czy w ogóle są takie plany.

 

Oferty pracy dla lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego. Praca w medycynie.