Praca lekarza – etat czy własny gabinet?

Praca lekarza –  etat czy własny gabinet?

Edukacja przyszłego lekarza to nie jedyne trudności na polu zawodowym, z którymi będzie musiał się borykać. Najpierw jednak trzeba w ogóle dostać się na medycynę. Nie jest to oczywiście proste. Krąży mnóstwo legend na temat tego, że na Collegium Medicum dostają się tylko i wyłącznie osoby „po znajomości”. Nie jest to oczywiście prawdą. Niemniej jednak – spora dawka wiedzy i talent to podstawa do tego, by zostać lekarzem.

Po trudnych studiach, przepełnionych nieprzespanymi nocami i morderczymi egzaminami, pozostaje specjalizacja. To kolejne trudy i znoje. Ale przecież na tym się nie kończy. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że studia to ciągła nauka. I nieważne czy potem będzie to praca kardiolog, praca anestezjolog czy praca stomatolog. W każdym przypadku nauki jest mnóstwo. Medycyna ciągle się rozwija i bez dostosowania się do tego, co się zmienia, żaden lekarz nie ma racji bytu.

Wielu lekarzy medycyny staje (najczęściej już po latach pracy) przed dylematem czy nadal pracować na etacie, czy może jednak lepiej (przede wszystkim korzystniej) nie byłoby otworzyć własnego gabinetu. Najczęściej taka praca dla stomatologa, ginekologa czy dermatologa to świetne rozwiązanie.

Szczególnie stomatologowie mogą wiele powiedzieć na ten temat. W przypadku pracy na etacie jako lekarz w służbie zdrowia, pojawiają się najczęściej dosyć poważne problemy sprzętowe. Stomatolodzy muszą borykać się ze słabym oświetleniem, najtańszymi materiałami, jak również i… warunkami w umowie, które bardzo często niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Ale oczywiście, taka praca nie ma samych minusów. Czas pracy zazwyczaj jest bardzo korzystny. Poza tym pracując w przychodni, można liczyć na ciągłe towarzystwo, kolegów i koleżanki z pracy itd. Niemniej jednak niemal każdy lekarz stomatolog marzy o otwarciu własnego gabinetu. Oczywiście, łatwo nie będzie, bo przecież własna działalność gospodarcza to szereg różnego rodzaju obowiązków. Trzeba prowadzić dokumentację, konieczne jest pamiętanie o wszelakich opłatach, kontrolach z sanepidu itd. Poza tym własny gabinet to praca na własne nazwisko. To oczywiście może dawać ogromną satysfakcję, ale i prestiż. Z drugiej strony powoduje też niemałe zdenerwowanie.

W takim razie lepsza praca na swoim czy na etacie? Lekarz stomatolog, lekarz ginekolog czy inny lekarz odpowie na to pytanie zapewne inaczej. Każdy lekarz ma inną opinię. Wiele zależy od miejsca, w którym gabinet jest otwierany. Wiele zależy od doświadczenia w pracy, wiele od tego jaki tryb pracy się po prostu preferuje. Dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy lekarz musi rozstrzygać to według siebie. Najważniejsze jest to, by oszacować, co tak naprawdę będzie się bardziej opłacać. Ale nie można zapominać również o wzięciu pod uwagę swoich upodobań. Każdy lekarz powinien po prostu stwierdzić co mu się bardziej podoba. Czy jest to praca w przychodni czy w gabinecie „u kogoś”. Czy może jednak praca zupełnie na swoim. Wbrew pozorom nie każdemu odpowiada ta druga opcja.

 

Oferty pracy dla lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego. Praca w medycynie.