Praca stomatolog

PRACA STOMATOLOG

Nazwa stomatologia wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów – stoma – usta oraz logia – wiedza, i oznacza naukę o jamie ustnej. W Polsce powszechnie wyraz ten jest używany zamiennie ze słowem dentysta. Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej lekarzy tej specjalności tytułowano lekarz stomatolog. UE narzuciła nazewnictwo lekarz dentysta. Naczelna Izba Lekarska dopuszcza używania obu form.

Jako lekarz dentysta, zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku O zawodach lekarza i lekarza dentysty, pracować może osoba, która: jest obywatelem polskim lub obywatelem państwa będącego członkiem Unii Europejskiej, posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu lekarza dentysty a także wykazuje nienaganną postawę etyczną. Aby wykonywać zawód stomatologa legitymować się trzeba dyplomem lekarza dentysty wydanym przez polską szkołę wyższą, lub dokumentem potwierdzającym kwalifikacje lekarza dentysty określone w przepisach prawa Unii Europejskiej, lub dyplom lekarza dentysty wydany przez inne państwo niż państwo członkowskie Unii Europejskiej, o ile został on uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za ważny. Osoba taka musi również odbyć staż podyplomowy i zdać Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy.

W celu odbycia stażu podyplomowego i złożenia Lekarsko – Dentystycznego Egzaminu Państwowego Okręgowa Rada przyznaje ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty, na okres nie dłuższy niż 5 lat. W okresie tym lekarz stażysta pracuje pod nadzorem lekarza posiadającego specjalizację. Staż podyplomowy trwa 12 miesięcy. Lekarz dentysta może również zrobić specjalizację w określonej dziedzinie (m. in. chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza z endodoncją).

Stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębówprzyzębiajęzykabłony śluzowej i wszystkich pozostałych tkanek jamy ustnej a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. W zależności od wybranej specjalizacji  do obowiązków osoby pracującej w tym zawodzie należeć mogą: badanie stomatologiczne pacjenta, rozmowa z nim w celu uzyskania informacji na temat stanu jego zdrowia, kierowanie na dodatkowe badania i ocena ich wyników, znieczulanie. Oprócz współpracy z pacjentem do obowiązków dentysty należy dbanie o sprzęt, którego używa, zaopatrywanie gabinetu w materiały stomatologiczne i leki oraz prowadzenie dokumentacji.

Dodatkowymi obowiązkami jest aktywne uczestnictwo w działalności promującej profilaktykę leczenia zębów i jamy ustnej. Lekarz dentysta musi się też regularnie dokształcać i zdobywać nowe umiejętności. Przedstawiciele tej specjalności prowadzić mogą badania naukowe i publikować ich wyniki oraz szkolić innych pracowników medycznych.

Stomatolog może pracować 6 – 8 godzin dziennie. Poza tym może pełnić całodobowe dyżury, prowadzić badania epidemiologiczne poza miejscem zamieszkania czy też kierować własnym gabinetem. Głównymi miejscami pracy lekarza dentysty są: Państwowe Zespoły Opieki Zdrowotnej, prywatne gabinety, poradnie, oraz prywatne kliniki stomatologiczne. Specjalistyczny gabinet wyposażony jest w narzędzia do obróbki zęba, ssaki, ślinociągi, asystor, w którym dentysta trzyma wszystkie potrzebne w trakcie zabiegu materiały. Ponadto gabinet musi spełniać szereg wymagań związanych z higieną.

Osoba pracująca w tym zawodzie powinna posiadać rozległą wiedzę z zakresu kierunków medycznych, zainteresowania i zdolności techniczne oraz plastyczne. Umiejętność koncentracji uwagi przy jednoczesnym zachowaniu jej podzielności. Predyspozycje psychiczne takie jak: umiejętność pracy w szybkim tempie, odporność emocjonalna, łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi, empatia, umiejętność podejmowania trafnych i szybkich decyzji, samodzielność, precyzja i dokładność, spostrzegawczość.

Ze względu na to, że dentysta przez długie godziny pracuje w niewygodnej pozycji na największe zmęczenie wystawione są jego ręce, wzrok i kręgosłup. Dlatego bardzo istotna jest jego wydolność fizyczna a także sprawne – wzrok i zmysłu dotyku, duża sprawność układu kostno-stawowego i mięśniowego ze względu na wykonywanie swojej pracy na stojąco. Większość czynności stomatolog wykonuje w jamie ustnej pacjenta, stąd szczególną uwagę musi przywiązywać do higieny. Ta specyficzna bliskość może czasem wiązać się z dyskomfortem dla lekarza.

Comments are closed.