Lekarze w Polsce zarabiają krocie. Na pewno?

Lekarze w Polsce zarabiają krocie. Na pewno?

Oczywiście, nie można jednoznacznie powiedzieć, ile zarabiają lekarze. Pensja każdego medyka w Polsce uzależniona jest od wielu czynników. Szczególnie znaczenie ma na przykład specjalizacja lekarska. Ale nie można zapominać o wysokości kontraktu, doświadczeniu czy pełnionej funkcji. I oczywiście kluczową rolę odgrywa także miejsce zatrudnienia. Nie jest przecież tajemnicą, że w publicznych jednostkach służby zdrowia zarobki są o wiele mniejsze niż w placówkach prywatnych.  

Zatem ile zarabiają lekarze w Polsce? Dla przykładu medycy z Dolnego Śląska na zarobki raczej narzekać nie mogą. Specjalista, który posiada tytuł profesorski i pracuje w szpitalu akademickim, może otrzymywać nawet 25 tysięcy złotych miesięcznie. Zaś anestezjolog dobrej klasy, będący specjalistą II stopnia, nawet do 20 tysięcy. Ale największe wrażenie i tak robią pensje lekarskie rzędu 100 tysięcy złotych. Bo i takich nie brakuje. Niektórzy lekarze wystawiają każdego miesiąca bardzo wysokie faktury. Średnio wynoszą one 30-40 tysięcy złotych, ale rekordziści dochodzą nawet do 70 tysięcy. Skąd biorą się takie kwoty? Między innymi z tego, że wiele kontraktów posiada zapis, że lekarz otrzymuje prowizję od przychodu oddziału w danym miesiącu, jak również od zabiegów ramach nadwykonań, za które nie zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia. To przykład ze szpitala ze Świdnicy. Tymczasem średnia pensja w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy (razem z dyżurami) wynosi około 10 tysięcy złotych. Ordynator, wraz z dyżurami, zarabia ponad 13 tysięcy. Oczywiście, prawdziwych rekordzistów nie brakuje. A ci są w stanie zarobić nawet 17 tysięcy złotych. Zdaniem wielu osób, m.in. tych działających w Związku Pielęgniarek i Położonych, to absurdalne. Niektórzy z lekarzy zarabiają zbyt wygórowane kwoty (czasem więcej niż profesorowie w szpitalach klinicznych!), a przecież wielu nie otrzymuje nawet 2 tysięcy złotych na rękę. Rzeczywiście, zbyt wygórowane pensje wydają się nieporozumieniem. Szczególnie na tle średniej płacy lekarza, która wynosi 12 tysięcy złotych.

Trzeba jednak pamiętać, że zarobki polskich lekarzy rosną w służbie zdrowia od kilku lat. Wielu medyków dorabia sobie w prywatnych placówkach zdrowia. Nie mogą sobie na to pozwolić początkujący lekarze, którzy suma summarum – zarabiają naprawdę niewiele.

A co na to wszystko sami zainteresowani? Zdaniem wielu lekarzy to oburzające, że przedstawia się zarobki medyków w takim kontekście. Przecież zarobki za granicą są znacznie wyższe. Na przykład w Wielkiej Brytanii specjaliści są w stanie zarobić nawet 6 tysięcy funtów. We Francji lekarze otrzymują średnio 4,4 euro miesięcznie. A niemiecki ordynator zarabia prawie 9 tysięcy euro. Polscy lekarze nie mają jednak co narzekać na swoją sytuację. Są świadomi tego, że medyków w naszym kraju brakuje. Obecnie w Polsce jest niecałe 160 tysięcy lekarzy oraz dentystów. Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pokazują, że na 1000 mieszkańców przypada dwóch lekarzy. Porównując do innych krajów – nie są to optymistyczne dane. W Holandii i we Włoszech na 1000 mieszkańców przypada 4 lekarze.

 

Bez kategorii, LEKARZE, Polska , , , , ,

Comments are closed.