Polskie pielęgniarki za granicą

Polskie pielęgniarki za granicą

Polacy bardzo szanują zawód pielęgniarki. Jednak wcale nie oznacza to tego, że jest to zawód doceniany pod względem warunków pracy oraz przede wszystkim – zarobków. Nic dziwnego, że praca dla pielęgniarek poza granicami naszego kraju, na Zachodzie przede wszystkim, wydaje się taka atrakcyjna. Na brak ofert nie ma co narzekać. Praca w służbie zdrowia w Polsce zdecydowanie daje powody do narzekania. Mimo to wiele naszych sióstr nadal tkwi w kraju, nawet za niskie jak na ich kwalifikacje, zarobki. Dlaczego tak jest? Jednym z powodów na pewno jest bariera językowa. Nie możemy zapominać, że pielęgniarki muszą opanować specjalistyczne słownictwo potrzebne im w codziennej pracy. A to bardzo czasochłonne i bardzo trudne. Wielu jednak udaje się to pokonać. Polskie pielęgniarki najchętniej wyjeżdżają do Niemiec, do Wielkiej Brytanii oraz do krajów ze Skandynawii. Tak ich wysiłek jest oceniany zdecydowanie najwyżej. Kim przede wszystkim są nasze emigrantki? Głównie są to pielęgniarki mające do 29 lat. Jest jeszcze druga grupa chętnie wyjeżdżających – będących powyżej 50 roku życia. Najbardziej odważne są jednak kandydatki z pierwszej grupy. Nie mają jeszcze dużego doświadczenia, ale zdają sobie sprawę z tego, jak wiele mogą zyskać. Motywacja zarobkowa to coś, co dla nich liczy się najbardziej. Mogą naprawdę sporo zarobić, a większość z nich nie założyła jeszcze rodzin. Dlatego nie są tak silnie związane z Polską jak np. pielęgniarki będące po 30 roku życia. Pielęgniarki z drugiej grupy, te będące powyżej 50 roku życia, mają bardzo dobre referencje i doświadczenie, ale nie za chętnie uczą się języków obcych. Wyjeżdżając do Niemiec czy Wielkiej Brytanii chcą przede wszystkim podreperować domowy budżet.

Jakie konkretne oferty pracy dla pielęgniarek są najczęstsze poza granicami naszego kraju? Wiele pielęgniarek opiekuje się osobami starszymi. W tej pracy nie jest konieczne wyrabianie miejscowych uprawnień. Potrzebna jest tylko znajomość języka. Warto też pamiętać, że rodziny seniorów są zazwyczaj spokojne. Pielęgniarka bez problemu radzi sobie z wykonywaniem tego rodzaju obowiązków. Wakatów nie brakuje także w szpitalach, klinikach czy przychodniach. Tutaj jednak wymagany jest dyplom oraz biegła znajomość języka obcego. Dlatego bardzo wiele pielęgniarek rozpoczyna pracę opiekując się osobami starszymi. Szkolą język i dopiero potem przenoszą się do pracy w placówkach medycznych.

Czy pielęgniarki muszą wyrabiać nowe dokumenty? W Unii Europejskiej obowiązuje prawo wzajemnego zaufania do dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Nie ma znaczenia, w jakim kraju zostały wydane – jeśli kra ten jest członkiem UE to musi być honorowany. Jeżeli dokumenty zostały nabyte po 1 maja 2004 roku (dyplom licencjata albo magistra pielęgniarstwa) to są one uznawane z automatu. Jeżeli jednak kwalifikacje zostały nabyte wcześniej i nie spełniają minimalnych wymogów w zakresie kształcenia określonych w stosownej dyrektywie (co najmniej 3 lata nauki albo 4600 godzin zajęć) należy przedstawić zaświadczenie o stażu zawodowym.

 

Bez kategorii, PIELĘGNIARKI, Zagranica , , , , , , ,

Comments are closed.